0 800 500 275

7 шкідливих компонентів у складі косметики

Попри тренди екологічності та натуральності, у більшість beauty-засобів досі додають штучні компоненти. І навіть позначка "organic" на етикетці не є гарантією повної відсутності ненатуральних інгредієнтів – виробник може просто додати до "гримучої" суміші екстракт череди та звести косметичну лінійку в розряд natural. Не всі зі штучних компонентів шкідливі, але є непорушний "чорний список" компонентів, яких не має бути в кремі для обличчя.


1. Парабени

Що шукати на етикетці: Е218, Е219, Е214, Е216, Methylparaben, Ethylparaben, Isopropylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Benzylparaben, Glutaraldehyde, Hexamidine-Diisethionate, Phenol, Phenyl Mercuric, Benzetonium Chloride.

Парабени – це найдієвіший і найдешевший консервант, який забезпечує гігієнічність б'юті-продуктів завдяки протигрибковим і антибактеріальним властивостям. Дають змогу максимально подовжити терміни зберігання і знижують вартість продукції. Саме тому ці компоненти містяться в складі 90% всієї представленої на світовому ринку косметики.

Чим небезпечні шкідливі інгредієнти в косметиці:

  • можуть спричиняти гормональні порушення;
  • імітують дію естрогену, а тому небажано використовувати вагітним і жінкам, які годують груддю;
  • сприйнятливі до ультрафіолетових променів і тому можуть призвести до передчасного старіння шкіри.

У ЄС заборонено продаж і поширення косметичних засобів, якщо вміст парабенів перевищує 0,4%.

Що робити, якщо не виходить відмовитися від засобу з парабенами? Постарайтеся не використовувати його хоча б у тому випадку, якщо збираєтеся довго перебувати на сонці.

2. Пропіленгліколь

Що шукати на етикетці: Propylene Glycol, Proptylene Glycol, 1,2-Propanediol

Пропіленгліколь – продукт нафтопереробки. Надає косметичному засобу кремової консистенції, проводить активні речовини в глибші шари епідермісу. Часто його можна зустріти в складі вже на другому місці після води (а, як відомо, виробники вказують інгредієнти за спаданням, на перших місцях стоять ті компоненти, яких у засобі найбільша кількість). Зазвичай його додають у креми для гоління, шампуні та навіть дитячу олію.

Раніше вважалося, що пропіленгліколь канцерогенний і токсичний, проте численні дослідження так і не підтвердили цю теорію. У невеликій кількості ця речовина не принесе жодної шкоди. Проте вона часто викликає подразнення шкіри обличчя і рук. Алергікам краще обережно поводитися із засобами, у складі яких є пропіленгліколь.

3. Формальдегід

Що шукати на етикетці: DMDM hydantoin, formaldehyde, formalin.

Формальдегід – ось чого не повинно бути в складі крему для обличчя на 100%. Це консервант, який використовують у виробництві зволожувальних засобів, лаків для нігтів, продуктів для кератинового випрямлення.

Речовина класифікується як канцероген. Може викликати сильні алергічні реакції шкіри та очей. Американське агентство CIR визнало формальдегід небезпечним і категорично не рекомендує його до використання.

Додавання цієї речовини в косметичні засоби суворо регламентовано. Продукти допускаються до продажу тільки за таких показників:

  • не більше 5% - у засобах для зміцнення нігтів;
  • не більше 0,2% - для продуктів, що безпосередньо контактують зі шкірою;
  • не більше 0,1% - для гігієнічних ополіскувачів ротової порожнини.

Деякі країни вже офіційно визнали формальдегід канцерогенним, а Японія і Швеція повністю заборонили його до використання у більшості галузей.

4. Гідрохінон

Як позначається: 1,4-Benzenediol, 1,4-Dihydroxybenzene, P-Dioxybenzene, 4-Hydroxyphenol, P-Hydroxyphenol, 1,4 Benzenediol.

Гідрохінон – відбілювальний компонент, входить до складу косметики, спрямованої на освітлення шкіри та волосся. Це найефективніша за своєю функціональністю речовина. Але чи варта вона того? Компонент має цитотоксичну дію – пошкоджує меланоцити та клітини епідермісу. Тому у випадку тривалого застосування здатен спричинити негативні наслідки. Крім того, гідрохінон блокує головний фермент, що відповідає за вироблення меланіну. Але ж саме меланін захищає нашу шкіру від агресивних ультрафіолетових променів.

Гідрохінон заборонений в ЄС, Японії, Канаді, Австралії та США. Чи варте ефективне освітлення підвищеного канцерогенного ризику від UV-променів? Вирішуйте самі.


5. Лаурил-, лауретсульфат натрію

Позначення у складі: Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Lauryl Ether Sulfate, Anhydrous Sodium Lauryl Sulfate, Irium, SLS, SLES, MSDS, ALES, ALS.

Лаурил- і лауретсульфат натрію – потужні очисники, знежирювачі та піноутворювачі. Широко застосовуються в гігієнічних засобах. Можуть подразнювати слизові. У випадку тривалого контакту спричиняють сухість шкіри, пошкоджують волосяний покрив. Небезпечні компоненти косметики мають здатність накопичуватися в організмі. Тому тривалі ванни з гелем, до складу якого входять ці речовини, краще не приймати. Канцерогенність не доведена.

6. Синтетичні ароматизатори та ароматизатори


Що шукати на етикетці: ароматизатор, fragrance, perfume

Віддушки та ароматизатори – група алергенних компонентів. При цьому виробники залишають за собою право не розкривати детальний склад аромату, тому за містичним "perfume" може ховатися все, що завгодно.

Потенційно небезпечні компоненти косметики можуть викликати алергічні реакції, мігрень і напади астми. Тому краще віддати перевагу неароматизованим засобам – нехай вони не так приваблюють запахом, зате використовувати їх безпечно.

7. Етаноламіни

Як позначаються: DEA

Етаноламіни – синтетична похідна аміаку, яку часто додають у продукти з пінливою або кремовою консистенцією. Надають засобу потрібної густоти, регулюють pH. Чим небезпечні шкідливі компоненти косметики:

  • подразнюють шкіру і слизові;
  • можуть порушувати роботу щитоподібної залози;
  • можуть призвести до структурних змін епідермісу;
  • у поєднанні з деякими компонентами – утворюють канцерогени.

Міжнародними організаціями заборонено використання етаноламінів у великих кількостях під час виробництва косметичних засобів.