Гіперкератоз — це потовщення рогового шару епідермісу. Дане захворювання не є самостійним. Інтенсивний поділ клітин відбувається при еритродерміях, лишаях, іхтіозі. В основі порушення — аномальна кількість кератину. Це білок, який захищає клітини епідермісу від пошкоджень. Лікування гіперкератозу залежить від причини захворювання. Як відновити шкірний покрив і запобігти потовщенню рогового шару? Про це читайте далі.
Причини захворювання
Ороговіння шкіри — адаптаційний фізіологічний процес, під час якого здійснюється зміцнення епідермальної стійкості. Типові прояви "рефлекторної" реакції виникають під час частих прогулянок босоніж (на стопах) або під час напруженої ручної праці (на долонях). У результаті захисного ефекту шкіра змінює свою структуру, стає грубою, зневодненою, на ній з'являються тріщини.
Причини гіперкератозу можуть бути двох видів:
- екзогенні. Потовщення рогового шару епідермісу відбувається внаслідок інтенсивного і тривалого тиску на покрив. До цього призводить незручне взуття, тісний, грубий одяг. Потовщення епідермісу в цих випадках відбувається на тілі;
- ендогенні. Гіперкератоз виникає через системні захворювання та хронічні патології. Одна з найпоширеніших причин — цукровий діабет. Порушення обмінних процесів сприяє зміні чутливості, появі сухості, проблемам із живленням. Проблеми можуть проявлятися на тілі або обличчі.
Спадковий фактор також може бути причиною гіперкератозу. До змін регенераційних процесів призводять: порушення кровообігу, дефіцит вітамінів, жорстка вода, недотримання правил особистої гігієни та низькі температури, що впливають на шкірний покрив.
Види та симптоми
В залежності від виду гіперкератоз може проявлятися по-різному. Розрізняють кілька форм захворювання. Фолікулярний кератоз може бути самостійним симптомом або наслідком дерматологічного захворювання. Він являє собою закорковування протоки фолікула шкірними лусочками. Це відбувається через порушення у відшаруванні верхніх шарів та інтенсивного ороговіння.
В основі дисемінованої та лентикулярної форми лежить генетичний дефект. Ці види захворювання виникають через інтенсивний синтез кератину. Дисемінований гіперкератоз супроводжується утворенням поліморфних елементів (коротке, ізольовано розташоване волосся). Лентикулярний вид характеризується появою папул. Він вражає тулуб (руки, ноги, стопи) і вушні раковини. Папули можуть мати коричневий, жовтий, рожевий колір. Ця форма хвороби має переважно хронічний характер.
Підошовний гіперкератоз — косметичний дефект, що вражає стопи. Ця форма може сягати кількох сантиметрів. Суха дерма схильна до утворення тріщин, які можуть приносити неприємні відчуття і кровоточити. Пошкодження шару призводить до інфікування. Порушення регуляції синтезу кератину на стопах спричиняють незручне взуття, надмірна маса тіла, вроджені та набуті патології опорно-рухового апарату.
Діагностика та лікування
Гіперкератоз обличчя або тіла вимагає консультації різних фахівців. Діагноз ставиться на підставі візуального огляду, збору анамнезу, вивчення історії супутніх захворювань. Додатково можуть бути призначені:
- загальний і біохімічний аналіз крові;
- УЗД;
- ендоскопія;
- рентгенографія;
- доплерографія.
Для встановлення діагнозу потрібна консультація не тільки дерматолога. У деяких випадках пацієнту необхідно відвідати ендокринолога та інших фахівців.
Спосіб лікування підбирається з урахуванням виду і причини захворювання. У разі фолікулярного гіперкератозу протипоказане використання жорстких скрабів і пемзи. Лікування спрямоване на регуляцію функцій внутрішніх органів. Призначаються пом'якшувальні мазі. Використовуються препарати для місцевої обробки, що містять у складі молочні та фруктові кислоти. Такі засоби забезпечують ефект ліфтингу, ефективно відлущують ороговілий шар шкіри та нормалізують регенерацію клітин. Вітамінотерапія також допоможе швидше досягти позитивного результату.
У разі лентикулярного і дисемінованого гіперкератозу призначаються мазі з глюкокортикостероїдами та ретиноїдами. Додатково проводять курс хімічних пілінгів та програм, спрямованих на зволоження і пом'якшення шкірного покриву.
У разі підошовної форми захворювання необхідно усунути його первинну причину. Щоб позбутися гіперкератозу, слід знизити навантаження і тиск на стопи, підібрати зручне взуття. У випадку появи тріщин потрібно використовувати мазі та розчини ретинолу для обробки уражених ділянок.
Профілактика захворювання
Знаючи, що таке гіперкератоз і які чинники сприяють його розвитку, можна мінімізувати ймовірність появи цієї хвороби. Важливо носити зручне взуття та одяг, який не спричиняє дискомфорту, підтримувати тіло у формі та займатися спортом. Збалансоване харчування та багаті на вітаміни продукти, сприяють нормалізації обмінних процесів, що також є профілактикою гіперкератозу.
Стежте за станом шкіри, особливо схильної до подразнення та акне. Дерма потребує ретельного очищення і регулярного видалення ороговілого шару клітин. Для цього використовуються скраби та пілінги. Рекомендується звернутися до косметолога, щоб підібрати засоби, спрямовані на очищення, живлення і зволоження покриву, які підходять для вашого типу шкіри.