Шкіра людини — це орган, який щодня піддається впливу зовнішніх факторів. У випадку підвищеної чутливості та порушення роботи сальних залоз на шкірі з'являються висипання. Розв'язанням цієї проблеми стурбовані не тільки молоді дівчата і хлопці, акне значно "подорослішало" за останні 10 років. Висипання на обличчі систематично виникають у людей обох статей різного віку. Чому з'являються прищі та акне? Чи можна позбутися їх раз і назавжди? У цій статті розповімо про поширені висипання та представимо їх класифікацію за ступенем тяжкості.
Що не так із моєю шкірою?
Для початку розглянемо причини висипань на обличчі. Вони виникають на шкірі будь-якого типу, кожна потребує особливого догляду та індивідуального підбору косметологічних засобів. Основна причина прищів — підвищення рівня чоловічих гормонів у крові. Несприятливі умови ще більше посилюють запальний процес. Серед них:
- різка зміна температури повітря;
- часті дотики брудними руками;
- вживання фаст-фуду та жирної їжі;
- інше.
На шкірі нормального типу теж з'являються висипання: маленькі або великі та дуже болючі прищі. Причина — неналежний догляд та гормональна перебудова.
Внутрішні процеси в організмі відіграють ключову роль, від них залежать самопочуття і зовнішній вигляд. Під час гормонального сплеску можуть виникати величезні проблеми: від набору ваги до зміни типу шкіри. Висипання також є наслідком приймання складних лікарських препаратів. Описана проблема може мати багато причин. У кожному окремому випадку потрібен індивідуальний підхід.
Види висипань на обличчі:
- комедон. Інша назва — сальна пробка, яка забиває пору і може спровокувати серйозне запалення. Це етап зародження проблеми. Комедони бувають білими та чорними, відкритими та закритими. При адекватному догляді та якісному очищенні комедони швидко зникають; якщо у пробку потрапляє інфекція, вона перетворюється на папулу;
- пустула. Червоне новоутворення з гнійним вмістом. Після дозрівання у вогнищі запалення з'являється біла крапка;
- папула. Дозрілий прищ, який супроводжується болісними відчуттями. При натисканні стає блідим, спричиняє дискомфорт при пальпації. Колір папул варіюється від червоного до синюшного;
- швидкий прищ. Виникає у великій кількості у людей, які досить давно страждають від вугрової висипки. Такі новоутворення вважають найтяжчими. У випадку їхньої появи необхідно терміново звертатися по медичну допомогу. Цей вугровий висип вражає локально, провокує зміну формули лейкоцитів у крові, проявляється сильними й болісними відчуттями в м'язах і кістках;
- вузлувато-кістозний прищ. Ще одна важка форма вугрової висипки, що переростає з пустули. Може виникати у великій кількості, спричиняє дискомфорт і знаходиться глибоко в дермі. Ці висипання з'єднані між собою свищевими протоками.
Як бачите, болючі прищі в більшості випадків необхідно лікувати у фахівця. Про складність клінічної картини судять за ступенем тяжкості вугрового висипу. Вирізняють чотири ступені тяжкості:
- Висипання виникають на одній з ділянок обличчя. Найчастіше ними виступають комедони, а не новоутворення серйозніших форм.Переважно з'являються білі прищі, папули та пустули в кількох зонах, іноді також на тілі. Цей ступінь відрізняється від попереднього масштабами локалізації.
- Спостерігаються яскраво виражений запальний процес, значна кількість висипань і почервоніння. Фахівці відзначають гіперемію та постакне.
- Прищі великого розміру кулястої форми охоплюють кілька шарів шкірного покриву і мають червоно-синюшний колір. Чергуються з атрофічними рубцями.
- Під час аналізу проблематики враховується генетика шкіри. Чим більша товщина покриву, тим вища ймовірність розвитку себореї. Боротися з акне в домашніх умовах можна тільки на початкових стадіях, важкі форми - спеціалізація дерматологів.
Детальніше про акне
Причиною виникнення вугрової висипки є гормональний дисбаланс. Якщо він поєднується з неправильно підібраним доглядом, утворюються ідеальні умови для розмноження бактерій. Мікроорганізми, що провокують акне, називають пропіон-бактеріями.
Що потрібно робити при появі вугрів?
Краще звернутися до косметолога або дерматолога за консультацією. Варто також переглянути раціон, виключити солодощі, жирні та гострі страви, каву. Їжа має бути здоровою і свіжою, інакше проблема ускладниться.
- Величезне значення має щоденний косметичний догляд. Алгоритм правильних дій такий:
- Обов'язкове зняття макіяжу наприкінці дня.
- Очищення за допомогою лосьйону або пінки для проблемної шкіри.
- Тонізація (дуже важлива для нормалізації роботи сальних залоз та інших процесів, які відбуваються на клітинному рівні).
- Зволоження.
Під час зміни сезонів потрібно переглянути догляд за шкірою: взимку додати більше живлення; влітку використовувати засоби з легкою формулою.
Про алергічні висипання
Тепер розглянемо ситуацію, коли на обличчі з'являються дрібні прищі. Такі висипання можна замаскувати тональними засобами, але не варто цього робити, щоб не спровокувати появу гнійних новоутворень. У разі алергічних реакцій часто присутній свербіж, якого складно позбутися. Проблема виникає також у зв'язку з порушенням бар'єрних функцій або генетично зумовленою реактивністю шкірного покриву. В останньому випадку спровокувати прояв алергії на обличчі може все що завгодно. Наприклад, агресивні погодні умови, харчові продукти, стресові ситуації.
З алергічними висипаннями на обличчі борються таким чином:
- використовують гіпоалергенну косметику;
- виключають з раціону цитрусові, ягоди, шоколад, каву, горіхи, мед, консерви;
- уникають косметологічних процедур.
Якщо дотримуватися цих рекомендацій, через 7-10 днів обличчя стане чистим.
Розацеа і герпес
Висипання на обличчі — це не тільки прищі. Варто також згадати про герпетичні утворення і видимі почервоніння на щоках. Під останніми мається на увазі розацеа, коли чітко видно судинну сітку. Приховати її практично неможливо, необхідно звертатися до дерматолога.
Герпес з'являється за наявності відповідного збудника в організмі та зниження імунітету. Вірус неможливо знищити, довгий час він перебуває в сплячому стані й прокидається після стресу, застуди, інших захворювань. Позбутися герпетичних висипань на обличчі можна за кілька днів, для цього достатньо купити в аптеці відповідну мазь. Щоб не було рецидивів, потрібно уникати переохолодження і зміцнювати імунітет (активний спосіб життя, правильне харчування).
Особливості аптечних засобів від висипань
Під час лікування вугрового висипу на обличчі призначають спеціальні препарати. Це антисептичні та антибактеріальні засоби для зовнішнього застосування. Фахівці також рекомендують дотримуватися дієти та проводити загальну детоксикацію. Помірне харчування і вживання сорбентів сприяє виведенню шкідливих речовин, нормалізації гормонального фону і поліпшенню стану шкіри. Паралельно з мазями і гелями рекомендується вживати вітамінні комплекси.
Окремо розробляють догляд за обличчям. Під кожен етап здійснюють індивідуальний підбір косметичних засобів. Багато з тих, хто зіткнувся з висипаннями, думають, що жирна і комбінована шкіра не потребує зволоження, тому не застосовують відповідні креми. Насправді цей доглядовий етап не варто виключати. Якщо застосовувати тільки очищувальні склади, обличчя стане сухим, з'являться лущення і свербіж. Систематичне знезараження без зволоження згубно впливає на патогенну і природну захисні флори. Спробуйте засоби Comodex від Christina. Це комплексний підхід до розв'язання проблеми.
Важливо: перед застосуванням нового продукту слід провести тестування на невеликій ділянці шкірі.
Вживання антибактеріальних і гормональних препаратів актуальне у разі важких форм вугрової висипки. Ставтеся до цих ліків з обережністю, вживайте тільки за призначенням лікаря. Перед лікуванням фахівець призначає низку обстежень. Якщо вони не проводилися, варто поставити під сумнів компетентність лікаря.
Важливо: атрофічні рубці усувають тільки в косметологічному кабінеті апаратним способом.